Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-FPX050050013-108-C2-R1
ATS-FPX050050013-108-C2-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-FPX050050013-108-C2-R1
Brief Description
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT SFP
Datasheet Download
ATS-FPX050050013-108-C2-R1.pdf
Availability of ATS-FPX050050013-108-C2-R1
QUANTITY
ATS-FPX050050013-108-C2-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-FPX050050013-108-C2-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-FPX050050013-108-C2-R1
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow27.03°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-FPX050050013-108-C2-R1
ATS-FPX050050013-108-C2-R1 Details Description
Related parts for ATS-FPX050050013-108-C2-R1
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 ACETAL 7.5MM datasheet.pdf