Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-FPX050050013-108-C3-R1
ATS-FPX050050013-108-C3-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-FPX050050013-108-C3-R1
Brief Description
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT SFP
Datasheet Download
ATS-FPX050050013-108-C3-R1.pdf
Availability of ATS-FPX050050013-108-C3-R1
QUANTITY
ATS-FPX050050013-108-C3-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-FPX050050013-108-C3-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-FPX050050013-108-C3-R1
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow27.12°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-FPX050050013-108-C3-R1
ATS-FPX050050013-108-C3-R1 Details Description
Related parts for ATS-FPX050050013-108-C3-R1
CAP CER 47PF 2KV NP0 1808 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 5 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 100KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V 10% BX 1805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 15VOUT 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf