Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-FPX060060010-111-C1-R1
ATS-FPX060060010-111-C1-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-FPX060060010-111-C1-R1
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X9.5MM XCUT SFP
Datasheet Download
ATS-FPX060060010-111-C1-R1.pdf
Availability of ATS-FPX060060010-111-C1-R1
QUANTITY
ATS-FPX060060010-111-C1-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-FPX060060010-111-C1-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-FPX060060010-111-C1-R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.374" (9.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow26.72°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-FPX060060010-111-C1-R1
ATS-FPX060060010-111-C1-R1 Details Description
Related parts for ATS-FPX060060010-111-C1-R1
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
RES 174 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FACEPLATE SINGLE GANG WHITE datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP 4TH SPEED datasheet.pdf
FUSE CERM 4A 600VAC 400VDC 5X20 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V CH 0402 datasheet.pdf
IC PCI SW 24LANE 24PORT 324BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf