Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-FPX060060025-25-C1-R0
ATS-FPX060060025-25-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-FPX060060025-25-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT FP
Datasheet Download
ATS-FPX060060025-25-C1-R0.pdf
Availability of ATS-FPX060060025-25-C1-R0
QUANTITY
ATS-FPX060060025-25-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-FPX060060025-25-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-FPX060060025-25-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.25°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-FPX060060025-25-C1-R0
ATS-FPX060060025-25-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-FPX060060025-25-C1-R0
IC FPGA 74 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC DUAL 8BIT 2.5-5.5V 8-UMAX datasheet.pdf
IC FPGA 532 I/O 780FBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 250V JB 2220 datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
DIP CABLE 14POS datasheet.pdf