Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-P2-62-C1-R0
ATS-P2-62-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-P2-62-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-P2-62-C1-R0.pdf
Availability of ATS-P2-62-C1-R0
QUANTITY
ATS-P2-62-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-P2-62-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-P2-62-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow16.45°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-P2-62-C1-R0
Related LinksATS-P2-, ATS-P2-62-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-P2-62-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-P2-62-C1-R0
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V TO92-3 datasheet.pdf
SWITCH SPST 6 SEC STRAIGHT TERM datasheet.pdf
RES 47 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT BMI VERT DR HDR PEGS datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
SR BTS PC WW 10 ASY datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
ULTRASONIC WALL SWITCH SENSOR datasheet.pdf
OSC MEMS 5.0196MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113.6VC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V THRU HOLE datasheet.pdf