GE Critical Power ATS030A0X3-SRZ
ATS030A0X3-SRZ picture photo
Mfg. Part Number
ATS030A0X3-SRZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC-DC 2.75VDC 30A SMD
Datasheet Download
ATS030A0X3-SRZ.pdf
Availability of ATS030A0X3-SRZ
QUANTITY
ATS030A0X3-SRZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS030A0X3-SRZ
Internal Part NumberEIS-ATS030A0X3-SRZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEnd-to-End Power Solutions for the Building, Box and Board
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package200
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAustin MegaLynx™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)6V
Voltage - Input (Max)14V
Voltage - Output 10.8 ~ 2.75 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series80W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension1.30" L x 0.53" W x 0.36" H (33.0mm x 13.5mm x 9.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91.3%
Power (Watts) - Max82.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS030A0X3-SRZ
Related LinksATS030A, ATS030A0X3-SRZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
ATS030A0X3-SRZ Details Description
Related parts for ATS030A0X3-SRZ
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100" STACKER datasheet.pdf
LED YELLOW-GRN CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 800A 700VAC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
D4SL-N4PDA-D4N datasheet.pdf
CRYSTAL 22.1184 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 11.97W datasheet.pdf