CTS Electronic Components ATS16BSM-1E
ATS16BSM-1E picture photo
Mfg. Part Number
ATS16BSM-1E
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ATS16BSM-1E.pdf
Availability of ATS16BSM-1E
QUANTITY
ATS16BSM-1E Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS16BSM-1E
Internal Part NumberEIS-ATS16BSM-1E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationATS-SM RoHS Cert
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesATS-SM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.437" L x 0.190" W (11.10mm x 4.83mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS16BSM-1E
Related LinksATS16, ATS16BSM-1E Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
ATS16BSM-1E Details Description
Related parts for ATS16BSM-1E
RES SMD 13 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.7NH 280MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 30V AXIAL datasheet.pdf
6 PORT PNP MICRO WITH 5 POLES datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf