Atmel ATSAM4S16CA-CU
ATSAM4S16CA-CU picture photo
Mfg. Part Number
ATSAM4S16CA-CU
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100BGA
Datasheet Download
ATSAM4S16CA-CU.pdf
Availability of ATSAM4S16CA-CU
QUANTITY
ATSAM4S16CA-CU Order Process
Ship out your order
Specifications of ATSAM4S16CA-CU
Internal Part NumberEIS-ATSAM4S16CA-CU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSoftware Framework (ASF) Example of Use
Studio Introduction to Software Framework (ASF)
Studio Development Environment Overview Part 1
SAM4S Cortex-M4 Series Microcontroller
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductAtmel - SAM4S Series Microcontrollers
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package260
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSAM4S
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Core Size32-Bit
Speed120MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, IrDA, Memory Card, SPI, SSC, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O79
Program Memory Size1MB (1M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.62 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x12b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TFBGA
Supplier Device Package100-TFBGA (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATSAM4S16CA-CU
Related LinksATSAM4S, ATSAM4S16CA-CU Datasheet, Atmel Distributor
ATSAM4S16CA-CU Details Description
Related parts for ATSAM4S16CA-CU
TVS DIODE 5.8VWM 11.03VC SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS R/A THRU HO datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100 OHM 5% 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
RES 2.49M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.5V 3-USP datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
9POS M R/A LC FILT TY1 .318 datasheet.pdf