Atmel ATSAME70N21A-CN
ATSAME70N21A-CN picture photo
Mfg. Part Number
ATSAME70N21A-CN
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 2048KB FLASH
Datasheet Download
ATSAME70N21A-CN.pdf
Availability of ATSAME70N21A-CN
QUANTITY
ATSAME70N21A-CN Order Process
Ship out your order
Specifications of ATSAME70N21A-CN
Internal Part NumberEIS-ATSAME70N21A-CN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileIntroducing Atmel Studio 7
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package260
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSAM E70
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M7
Core Size32-Bit
Speed300MHz
ConnectivityCAN, Ethernet, I²C, IrDA, LIN, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O75
Program Memory Size2MB (2M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size384K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.62 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x12b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case100-UFBGA
Supplier Device Package100-TFBGA (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATSAME70N21A-CN
Related LinksATSAME7, ATSAME70N21A-CN Datasheet, Atmel Distributor
ATSAME70N21A-CN Details Description
Related parts for ATSAME70N21A-CN
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 24 BLACK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 20A DPAK-3 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 25V 16A/18A 8-PQFN datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 18 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
IGBT 1300V 60A 500W TO-247AB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
BOTTOM-ENTRY SMC-PCB CONTACT datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOT23 datasheet.pdf