Atmel ATTINY13V-10SUR
ATTINY13V-10SUR picture photo
Mfg. Part Number
ATTINY13V-10SUR
Brief Description
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8SOIC
Datasheet Download
ATTINY13V-10SUR.pdf
Availability of ATTINY13V-10SUR
QUANTITY
ATTINY13V-10SUR Order Process
Ship out your order
Specifications of ATTINY13V-10SUR
Internal Part NumberEIS-ATTINY13V-10SUR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCU Product Line Introduction
tinyAVR Introduction
Software Framework (ASF) Example of Use
Studio Introduction to Software Framework (ASF)
Studio Development Environment Overview Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bonding Wire 17/Oct/2013
PCN PackagingTape and Reel Label Update 10/Feb/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesAVR® ATtiny
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorAVR
Core Size8-Bit
Speed10MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O6
Program Memory Size1KB (512 x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64 x 8
RAM Size64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATTINY13V-10SUR
Related LinksATTINY1, ATTINY13V-10SUR Datasheet, Atmel Distributor
ATTINY13V-10SUR Details Description
Related parts for ATTINY13V-10SUR
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
BATT PACK 7.2V AAA 650MAH NIMH datasheet.pdf
RES SMD 1.62 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARD EDGE 12POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 300KHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf