| Internal Part Number | EIS-ATTINY2313V-10SI | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 37 | |
| Series | AVR® ATtiny | |
| Packaging | Tube | |
| Core Processor | AVR | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 10MHz | |
| Connectivity | SPI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 18 | |
| Program Memory Size | 2KB (1K x 16) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | 128 x 8 | |
| RAM Size | 128 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | |