Atmel ATTINY25-20SU
ATTINY25-20SU picture photo
Mfg. Part Number
ATTINY25-20SU
Brief Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8SOIC
Datasheet Download
ATTINY25-20SU.pdf
Availability of ATTINY25-20SU
QUANTITY
ATTINY25-20SU Order Process
Ship out your order
Specifications of ATTINY25-20SU
Internal Part NumberEIS-ATTINY25-20SU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCU Product Line Introduction
tinyAVR Introduction
Software Framework (ASF) Example of Use
Studio Introduction to Software Framework (ASF)
Studio Development Environment Overview Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bonding Wire 17/Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package95
SeriesAVR® ATtiny
PackagingTube
Core ProcessorAVR
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityUSI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O6
Program Memory Size2KB (1K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATTINY25-20SU
Related LinksATTINY, ATTINY25-20SU Datasheet, Atmel Distributor
ATTINY25-20SU Details Description
Related parts for ATTINY25-20SU
CTRLR TEMP SSR 240V 25A AC OUT datasheet.pdf
EVAL MOD FOR SN65LVDS31/LVDS32B datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS R/A SMD GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 11A QC TERM datasheet.pdf
ENCODER OPT 256PPR 2CH SHAFT datasheet.pdf
IMPUL MATE WIRE COVER 104P datasheet.pdf
RES 143K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
5.00MM EURO PLUG VERT ME RWE BLK datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf