Atmel ATTINY25V-15ST
ATTINY25V-15ST picture photo
Mfg. Part Number
ATTINY25V-15ST
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8SOIC
Datasheet Download
ATTINY25V-15ST.pdf
Availability of ATTINY25V-15ST
QUANTITY
ATTINY25V-15ST Order Process
Ship out your order
Specifications of ATTINY25V-15ST
Internal Part NumberEIS-ATTINY25V-15ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCU Product Line Introduction
tinyAVR Introduction
Software Framework (ASF) Example of Use
Studio Introduction to Software Framework (ASF)
Studio Development Environment Overview Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingTape and Reel Label Update 10/Feb/2015
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAVR® ATtiny
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorAVR
Core Size8-Bit
Speed8MHz
ConnectivityUSI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O6
Program Memory Size2KB (1K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATTINY25V-15ST
Related LinksATTINY2, ATTINY25V-15ST Datasheet, Atmel Distributor
ATTINY25V-15ST Details Description
Related parts for ATTINY25V-15ST
TWEEZER POINTED BLUNT 40 5.71" datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 6PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT-1123 datasheet.pdf
CAP 600F 20% 2.5V CHASSIS MOUNT datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 13-17AWG 1.5MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm Series 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf