Atmel ATTINY261-20MU
ATTINY261-20MU picture photo
Mfg. Part Number
ATTINY261-20MU
Brief Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 32QFN
Datasheet Download
ATTINY261-20MU.pdf
Availability of ATTINY261-20MU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ATTINY261-20MU Order Process
Ship out your order
Specifications of ATTINY261-20MU
Internal Part NumberEIS-ATTINY261-20MU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLATtiny261 Series 26/Mar/2013
PCN Design/SpecificationCopper Bonding Wire 23/Jul/2014
PCN OtherMSL3 to MSL1 05/Apr/2013
MSL Update 26/Feb/2014
MSL Revision A 26/Mar/2014
Standard Package490
SeriesAVR® ATtiny
PackagingTray
Core ProcessorAVR
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityUSI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size2KB (1K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package32-VQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATTINY261-20MU
Related LinksATTINY2, ATTINY261-20MU Datasheet, Atmel Distributor
ATTINY261-20MU Details Description
Related parts for ATTINY261-20MU
IC SINGLE INVERTER GATE SOT-23-5 datasheet.pdf
IC DUAL 4BIT SHIFT REGIST 16SSOP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 20POS .050" datasheet.pdf
CONN CIC TOP 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 13POS 1MM R/A datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PCIE PRESS FIT datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf