| Internal Part Number | EIS-ATTINY44-20MUR | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Design/Specification | Multiple Devices Copper Wire 20/Aug/2013 | |
| PCN Packaging | Tape and Reel Label Update 10/Feb/2015 | |
| PCN Other | MSL3 to MSL1 05/Apr/2013 MSL Update 26/Feb/2014 MSL Revision A 26/Mar/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 6,000 | |
| Series | AVR® ATtiny | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | AVR | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | USI | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 12 | |
| Program Memory Size | 4KB (2K x 16) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | 256 x 8 | |
| RAM Size | 256 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |