Atmel ATTINY85V-10MU
ATTINY85V-10MU picture photo
Mfg. Part Number
ATTINY85V-10MU
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN
Datasheet Download
ATTINY85V-10MU.pdf
Availability of ATTINY85V-10MU
QUANTITY
ATTINY85V-10MU Order Process
Ship out your order
Specifications of ATTINY85V-10MU
Internal Part NumberEIS-ATTINY85V-10MU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCU Product Line Introduction
tinyAVR Introduction
Software Framework (ASF) Example of Use
Studio Introduction to Software Framework (ASF)
Studio Development Environment Overview Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bonding Wire 20/Sep/2013
PCN OtherMSL Update 26/Feb/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package490
SeriesAVR® ATtiny
PackagingTube
Core ProcessorAVR
Core Size8-Bit
Speed10MHz
ConnectivityUSI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O6
Program Memory Size8KB (4K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATTINY85V-10MU
Related LinksATTINY8, ATTINY85V-10MU Datasheet, Atmel Distributor
ATTINY85V-10MU Details Description
Related parts for ATTINY85V-10MU
RES SMD 619 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 600 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 0.6A SYNC SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
KEYING RECEPT MODULE datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
SIGMAFORM TUBING datasheet.pdf
150UF 35V 8X11,5 datasheet.pdf