Comchip Technology ATV02W160B-HF
ATV02W160B-HF picture photo
Mfg. Part Number
ATV02W160B-HF
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SOD-123
Datasheet Download
ATV02W160B-HF.pdf
Availability of ATV02W160B-HF
QUANTITY
ATV02W160B-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of ATV02W160B-HF
Internal Part NumberEIS-ATV02W160B-HF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.69A
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123F
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATV02W160B-HF
Related LinksATV02W, ATV02W160B-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
ATV02W160B-HF Details Description
Related parts for ATV02W160B-HF
CONN HEADER BRKWY 14PS STR DL AU datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP HIGH/LOW/OFF datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 25V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS STR .100" TIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A SYNC 16MSOP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 3.579MHZ CMOS SMD datasheet.pdf