Comchip Technology ATV04A360JB-HF
ATV04A360JB-HF picture photo
Mfg. Part Number
ATV04A360JB-HF
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMA
Datasheet Download
ATV04A360JB-HF.pdf
Availability of ATV04A360JB-HF
QUANTITY
ATV04A360JB-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of ATV04A360JB-HF
Internal Part NumberEIS-ATV04A360JB-HF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.88A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA (DO-214AC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATV04A360JB-HF
Related LinksATV04A3, ATV04A360JB-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
ATV04A360JB-HF Details Description
Related parts for ATV04A360JB-HF
RES TEMP SENS 10 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO15 datasheet.pdf
RES 4.3 OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN RCPT HI-SPEED DUAL 40POS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf