Comchip Technology ATV06B121J-HF
ATV06B121J-HF picture photo
Mfg. Part Number
ATV06B121J-HF
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AA
Datasheet Download
ATV06B121J-HF.pdf
Availability of ATV06B121J-HF
QUANTITY
ATV06B121J-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of ATV06B121J-HF
Internal Part NumberEIS-ATV06B121J-HF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown (Min)133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.11A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATV06B121J-HF
Related LinksATV06B, ATV06B121J-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
ATV06B121J-HF Details Description
Related parts for ATV06B121J-HF
CONN HEADER 17POS.100 SGL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
9V SNAP T STYLE 3" LEADS W/COVER datasheet.pdf
RES 36 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .80MM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
LED RED CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf