Comchip Technology ATV06B170J-HF
ATV06B170J-HF picture photo
Mfg. Part Number
ATV06B170J-HF
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AA
Datasheet Download
ATV06B170J-HF.pdf
Availability of ATV06B170J-HF
QUANTITY
ATV06B170J-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of ATV06B170J-HF
Internal Part NumberEIS-ATV06B170J-HF
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.74A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATV06B170J-HF
Related LinksATV06B, ATV06B170J-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
ATV06B170J-HF Details Description
Related parts for ATV06B170J-HF
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 120PF 2% 16VDC 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 138K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
MINI-FIT JR VERT HDR ASSY 4CKT datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
15 SIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf