Comchip Technology ATV06B201JB-HF
ATV06B201JB-HF picture photo
Mfg. Part Number
ATV06B201JB-HF
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 200VWM 324VC DO214AA
Datasheet Download
ATV06B201JB-HF.pdf
Availability of ATV06B201JB-HF
QUANTITY
ATV06B201JB-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of ATV06B201JB-HF
Internal Part NumberEIS-ATV06B201JB-HF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)200V
Voltage - Breakdown (Min)224V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp324V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.85A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATV06B201JB-HF
Related LinksATV06B2, ATV06B201JB-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
ATV06B201JB-HF Details Description
Related parts for ATV06B201JB-HF
FIXED IND 270NH 380MA 430 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC P600 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 21 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER SAW 433.92MHZ SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TERMINAL QUICK CONNECT datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.024UF RADIAL datasheet.pdf