Comchip Technology ATV06B240J-HF
ATV06B240J-HF picture photo
Mfg. Part Number
ATV06B240J-HF
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB
Datasheet Download
ATV06B240J-HF.pdf
Availability of ATV06B240J-HF
QUANTITY
ATV06B240J-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of ATV06B240J-HF
Internal Part NumberEIS-ATV06B240J-HF
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.42A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATV06B240J-HF
Related LinksATV06B, ATV06B240J-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
ATV06B240J-HF Details Description
Related parts for ATV06B240J-HF
CONN IC DIP SOCKET 8POS TIN datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 20POS GOLD PCB datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.75A SYNC 8DFN datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO263AB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.85V 0.3A 8UCSP datasheet.pdf
ENCAPSULATED CURRENT SENSE TRANS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 0.100 SMD datasheet.pdf
DIN-SIGNAL COAX M SOLDER/CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf