Comchip Technology ATV06B540JB-HF
ATV06B540JB-HF picture photo
Mfg. Part Number
ATV06B540JB-HF
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AA
Datasheet Download
ATV06B540JB-HF.pdf
Availability of ATV06B540JB-HF
QUANTITY
ATV06B540JB-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of ATV06B540JB-HF
Internal Part NumberEIS-ATV06B540JB-HF
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.89A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATV06B540JB-HF
Related LinksATV06B5, ATV06B540JB-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
ATV06B540JB-HF Details Description
Related parts for ATV06B540JB-HF
IC CPLD 32MC 5NS 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS DL R/A 15GOLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 820 OHM 5% 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP SILICON 1PF 50V 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
2P RCPT VAL-U-LOK V0 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SWITCH LATCH SO89 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 220MA 600 MOHM datasheet.pdf