Comchip Technology ATV06B640J-HF
ATV06B640J-HF picture photo
Mfg. Part Number
ATV06B640J-HF
Brief Description
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AA
Datasheet Download
ATV06B640J-HF.pdf
Availability of ATV06B640J-HF
QUANTITY
ATV06B640J-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of ATV06B640J-HF
Internal Part NumberEIS-ATV06B640J-HF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64V
Voltage - Breakdown (Min)71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.83A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATV06B640J-HF
Related LinksATV06B, ATV06B640J-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
ATV06B640J-HF Details Description
Related parts for ATV06B640J-HF
IC OTP 4MBIT 150NS 40DIP datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
IC DIODE MODULE BOD 0.2A 1200V datasheet.pdf
RES 27 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY SCREEN UNIT datasheet.pdf
DIODE VAR CAP 30V 20MA SCD80 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf