Comchip Technology ATV30C260JB-HF
ATV30C260JB-HF picture photo
Mfg. Part Number
ATV30C260JB-HF
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC
Datasheet Download
ATV30C260JB-HF.pdf
Availability of ATV30C260JB-HF
QUANTITY
ATV30C260JB-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of ATV30C260JB-HF
Internal Part NumberEIS-ATV30C260JB-HF
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)71.26A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATV30C260JB-HF
Related LinksATV30C2, ATV30C260JB-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
ATV30C260JB-HF Details Description
Related parts for ATV30C260JB-HF
CARDEDGE LO PRO 12POS .156 GRN datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 35A 170VDC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SOT23 datasheet.pdf
LED WEDGE BASED T3 1/4 RED datasheet.pdf
RES 1K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CAP CER 270PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf