Comchip Technology ATV50C580J-HF
ATV50C580J-HF picture photo
Mfg. Part Number
ATV50C580J-HF
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AB
Datasheet Download
ATV50C580J-HF.pdf
Availability of ATV50C580J-HF
QUANTITY
ATV50C580J-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of ATV50C580J-HF
Internal Part NumberEIS-ATV50C580J-HF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)53.4A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC (DO-214AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATV50C580J-HF
Related LinksATV50C, ATV50C580J-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
ATV50C580J-HF Details Description
Related parts for ATV50C580J-HF
CASE PLSTC BLK 10.79"L X 9.76"W datasheet.pdf
IC DUAL SRL COMM CTRLR 52PLCC datasheet.pdf
IC CTLR OVP 5.8V 6-UDFN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM SOD323 datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN RING HEATSHRINK #8 25PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
SCDLCD DPX JPR 50/125 3MM RSR 1M datasheet.pdf