| Internal Part Number | EIS-ATXMEGA32C4-AUR | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Packaging | Tape and Reel Label Update 10/Feb/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | AVR® XMEGA® C4 | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Core Processor | AVR | |
| Core Size | 8/16-Bit | |
| Speed | 32MHz | |
| Connectivity | I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 34 | |
| Program Memory Size | 32KB (16K x 16) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | 1K x 8 | |
| RAM Size | 4K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 16x12b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |