Atmel ATZB-24-A2
ATZB-24-A2 picture photo
Mfg. Part Number
ATZB-24-A2
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
KIT MOD 802.15.4/ZIGB 2.4GHZ ANT
Datasheet Download
ATZB-24-A2.pdf
Availability of ATZB-24-A2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ATZB-24-A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATZB-24-A2
Internal Part NumberEIS-ATZB-24-A2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLZigBit Wireless Modules 26/May/2014
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
Series-
PackagingBulk
RF Family/Standard802.15.4
ProtocolZigbee®
Modulation-
Frequency2.4GHz
Data Rate250kbps
Power - Output3dBm
Sensitivity-104dBm
Serial InterfacesI²C, SPI, UART
Antenna TypeIntegrated, Chip
Memory Size128kB Flash, 4kB EEPROM, 8kB RAM
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.6 V
Current - Receiving21.8mA
Current - Transmitting20.8mA
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / CasePCB Module
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATZB-24-A2
Related LinksATZB-, ATZB-24-A2 Datasheet, Atmel Distributor
ATZB-24-A2 Details Description
Related parts for ATZB-24-A2
IC REG LDO 1.5V TO220-3 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 30POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SCR SEN 600V .8A 5 UA TO92 T/B datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES 91K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf