Atmel ATZB-24-A2R
ATZB-24-A2R picture photo
Mfg. Part Number
ATZB-24-A2R
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
MOD 802.15.4/ZIGB 2.4GHZ CHIPANT
Datasheet Download
ATZB-24-A2R.pdf
Availability of ATZB-24-A2R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ATZB-24-A2R Order Process
Ship out your order
Specifications of ATZB-24-A2R
Internal Part NumberEIS-ATZB-24-A2R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesZigbit Peer to Peer Communication
Development Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLZigBit Wireless Modules 26/May/2014
Standard Package200
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
RF Family/Standard802.15.4
ProtocolZigbee®
Modulation-
Frequency2.4GHz
Data Rate250kbps
Power - Output3dBm
Sensitivity-104dBm
Serial InterfacesI²C, SPI, UART
Antenna TypeIntegrated, Chip
Memory Size128kB Flash, 4kB EEPROM, 8kB RAM
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.6 V
Current - Receiving21.8mA
Current - Transmitting20.8mA
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / CasePCB Module
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATZB-24-A2R
Related LinksATZB-, ATZB-24-A2R Datasheet, Atmel Distributor
ATZB-24-A2R Details Description
Related parts for ATZB-24-A2R
RES 1.5 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 16"L X 20"W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 6.49KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN HOUSING GUIDE FRAME 68POS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 230VAC TERM datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 625 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf