AVX Corporation AU025C391KA72A
AU025C391KA72A picture photo
Mfg. Part Number
AU025C391KA72A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
AU025C391KA72A.pdf
Availability of AU025C391KA72A
QUANTITY
AU025C391KA72A Order Process
Ship out your order
Specifications of AU025C391KA72A
Internal Part NumberEIS-AU025C391KA72A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AU025C391KA72A
Related LinksAU025C3, AU025C391KA72A Datasheet, AVX Corporation Distributor
AU025C391KA72A Details Description
Related parts for AU025C391KA72A
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 60.4KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 734MA 130 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 640MA 720 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
FDR QSFP-QSFP 100M datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM LCKD RTR 12VDC datasheet.pdf