International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) AUIRF4104STRL
AUIRF4104STRL picture photo
Mfg. Part Number
AUIRF4104STRL
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK
Datasheet Download
AUIRF4104STRL.pdf
Availability of AUIRF4104STRL
QUANTITY
AUIRF4104STRL Order Process
Ship out your order
Specifications of AUIRF4104STRL
Internal Part NumberEIS-AUIRF4104STRL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers)
Discrete Power MOSFETs 40V and Below
PCN Assembly/OriginAUIRFxx Series Wafer Process 29/Jul/2013
PCN PackagingPackage Drawing Update 19/Aug/2015
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHEXFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs5.5 mOhm @ 75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs100nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3000pF @ 25V
Power - Max140W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AUIRF4104STRL
AUIRF4104STRL Details Description
Related parts for AUIRF4104STRL
CONN CABLE SEAL CPC SIZE 13 BOOT datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 12POS 1MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED CHIPLED SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V CH 1812 datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
SMT RETAINER FOR 20MM CELL datasheet.pdf