International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) AUIRS2302S
AUIRS2302S picture photo
Mfg. Part Number
AUIRS2302S
Manufacturer
Product Category
PMIC - Gate Drivers
Brief Description
IC DRIVER HALF-BRIDGE 8SOIC
Datasheet Download
AUIRS2302S.pdf
Availability of AUIRS2302S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AUIRS2302S Order Process
Ship out your order
Specifications of AUIRS2302S
Internal Part NumberEIS-AUIRS2302S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers)
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 04/Apr/2014
Standard Package95
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Gate Drivers
Series-
PackagingTube
ConfigurationHalf Bridge
Input TypeNon-Inverting
Delay Time720ns
Current - Peak200mA
Number of Configurations1
Number of Outputs2
High Side Voltage - Max (Bootstrap)600V
Voltage - Supply5 V ~ 20 V
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AUIRS2302S
AUIRS2302S Details Description
Related parts for AUIRS2302S
IC DRIVER HALF BRIDGE 600V 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8TSSOP datasheet.pdf
RES 10K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPSTX2 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 650MA 230 MOHM datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf