Huntington Electric, Inc./Vishay AVE030020E1R00KE
AVE030020E1R00KE picture photo
Mfg. Part Number
AVE030020E1R00KE
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RES ADJ 1.0 OHM 300W 10%
Datasheet Download
AVE030020E1R00KE.pdf
Availability of AVE030020E1R00KE
QUANTITY
AVE030020E1R00KE Order Process
Ship out your order
Specifications of AVE030020E1R00KE
Internal Part NumberEIS-AVE030020E1R00KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesAVE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Power (Watts)300W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter1.126" OD, 0.748" ID (28.60mm x 19.00mm)
Length8.500" (215.90mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVE030020E1R00KE
Related LinksAVE03002, AVE030020E1R00KE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
AVE030020E1R00KE Details Description
Related parts for AVE030020E1R00KE
FITTING ENTRANCE END LD2P10 OWHT datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 65POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V TO220-3 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 230A MAGN-A-PAK datasheet.pdf
CTV 16C 16#16 PIN RECP datasheet.pdf
15UF 63V 5X11 datasheet.pdf