Huntington Electric, Inc./Vishay AVE030020ER100KE
AVE030020ER100KE picture photo
Mfg. Part Number
AVE030020ER100KE
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RES ADJ .10 OHM 300W 10%
Datasheet Download
AVE030020ER100KE.pdf
Availability of AVE030020ER100KE
QUANTITY
AVE030020ER100KE Order Process
Ship out your order
Specifications of AVE030020ER100KE
Internal Part NumberEIS-AVE030020ER100KE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesAVE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.1
Power (Watts)300W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter1.126" OD, 0.748" ID (28.60mm x 19.00mm)
Length8.500" (215.90mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVE030020ER100KE
Related LinksAVE03002, AVE030020ER100KE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
AVE030020ER100KE Details Description
Related parts for AVE030020ER100KE
BOARD TERMINAL SGL TURRET 12POS datasheet.pdf
IC REG BCK 1.3V/1.8V 0.6A 20USMD datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
DSUB 78 M CRMP HD SS SHL F225 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
HDR RA 10 POS 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
RELAY SSR 660VAC/75A DC datasheet.pdf