Cornell Dubilier Electronics AVE108M10G24T-F
AVE108M10G24T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVE108M10G24T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
AVE108M10G24T-F.pdf
Availability of AVE108M10G24T-F
QUANTITY
AVE108M10G24T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVE108M10G24T-F
Internal Part NumberEIS-AVE108M10G24T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current458mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVE108M10G24T-F
Related LinksAVE108M, AVE108M10G24T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVE108M10G24T-F Details Description
Related parts for AVE108M10G24T-F
ADM14S/AE14M/X datasheet.pdf
LCD GRAPH MOD 128X64 COG YLW LED datasheet.pdf
CONN SPRING 4POS SNGL .315 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 5V datasheet.pdf