Cornell Dubilier Electronics AVE227M16X16T-F
AVE227M16X16T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVE227M16X16T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
AVE227M16X16T-F.pdf
Availability of AVE227M16X16T-F
QUANTITY
AVE227M16X16T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVE227M16X16T-F
Internal Part NumberEIS-AVE227M16X16T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.51 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current124mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVE227M16X16T-F
Related LinksAVE227M, AVE227M16X16T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVE227M16X16T-F Details Description
Related parts for AVE227M16X16T-F
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS TIN datasheet.pdf
MCU 32BIT 256KB 40QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
COUPLER 20DB H STYLE 2GHZ-4GHZ datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 3W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC OSCILLATOR/TIMER 1V 8TDFN datasheet.pdf