Cornell Dubilier Electronics AVE336M50E16T-F
AVE336M50E16T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVE336M50E16T-F
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
AVE336M50E16T-F.pdf
Availability of AVE336M50E16T-F
QUANTITY
AVE336M50E16T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVE336M50E16T-F
Internal Part NumberEIS-AVE336M50E16T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)5.02 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current155mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.267" (6.80mm)
Surface Mount Land Size0.331" L x 0.331" W (8.40mm x 8.40mm)