Artesyn Embedded Technologies AVE450B-48S28-6L/M
AVE450B-48S28-6L/M picture photo
Mfg. Part Number
AVE450B-48S28-6L/M
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 28V 450W
Datasheet Download
AVE450B-48S28-6L/M.pdf
Availability of AVE450B-48S28-6L/M
QUANTITY
AVE450B-48S28-6L/M Order Process
Ship out your order
Specifications of AVE450B-48S28-6L/M
Internal Part NumberEIS-AVE450B-48S28-6L/M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package192
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAVE450
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16A
Power (Watts) - Manufacture Series450W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency94%
Power (Watts) - Max448W