Cornell Dubilier Electronics AVE476M16D16T-F
AVE476M16D16T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVE476M16D16T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
AVE476M16D16T-F.pdf
Availability of AVE476M16D16T-F
QUANTITY
AVE476M16D16T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVE476M16D16T-F
Internal Part NumberEIS-AVE476M16D16T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.05 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current75mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.209" (5.30mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVE476M16D16T-F
Related LinksAVE476M, AVE476M16D16T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVE476M16D16T-F Details Description
Related parts for AVE476M16D16T-F
CONN STRAIN RELIEF COVER 7POS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.4KV 250A MAGNAPAK datasheet.pdf
LED PRISM 2MM RA ALGAAS RED SMT datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 7MM VERT 4POS PCB datasheet.pdf
IC UART SGL 1.8V W/FIFO 32-HVQFN datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL54061 datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .051M 19POS datasheet.pdf
VARISTOR 354V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf