Cornell Dubilier Electronics AVEK107M06D16T-F
AVEK107M06D16T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVEK107M06D16T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
AVEK107M06D16T-F.pdf
Availability of AVEK107M06D16T-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AVEK107M06D16T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVEK107M06D16T-F
Internal Part NumberEIS-AVEK107M06D16T-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAVEK Series Obs 29/Oct/2013
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVEK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)502.37 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current61mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.248" L x 0.248" W (6.30mm x 6.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVEK107M06D16T-F
Related LinksAVEK107M, AVEK107M06D16T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVEK107M06D16T-F Details Description
Related parts for AVEK107M06D16T-F
CBL ROUT/CLAMP W/ADH FR 2.72"L datasheet.pdf
BLADE HEX SOCKET 7MM 6.89" datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 40POS 30AU datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE LF datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMB datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 45W TO-270-4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 24POS TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MICRO 25C P 10" YEL FLOAT NI datasheet.pdf