Cornell Dubilier Electronics AVEK336M10C12T-F
AVEK336M10C12T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVEK336M10C12T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
AVEK336M10C12T-F.pdf
Availability of AVEK336M10C12T-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AVEK336M10C12T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVEK336M10C12T-F
Internal Part NumberEIS-AVEK336M10C12T-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAVEK Series Obs 29/Oct/2013
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVEK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)14.1 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVEK336M10C12T-F
Related LinksAVEK336M, AVEK336M10C12T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVEK336M10C12T-F Details Description
Related parts for AVEK336M10C12T-F
CAP CER 820PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB micro B 5 Position Board Cutout, Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 6 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RING NYLAKRIMP FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
RES SMD 305 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 72A 8SON datasheet.pdf