Cornell Dubilier Electronics AVEK336M35F24T-F
AVEK336M35F24T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVEK336M35F24T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
AVEK336M35F24T-F.pdf
Availability of AVEK336M35F24T-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AVEK336M35F24T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVEK336M35F24T-F
Internal Part NumberEIS-AVEK336M35F24T-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAVEK Series Obs 29/Oct/2013
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVEK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.5 Ohm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current178mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.331" L x 0.331" W (8.40mm x 8.40mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVEK336M35F24T-F
Related LinksAVEK336M, AVEK336M35F24T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVEK336M35F24T-F Details Description
Related parts for AVEK336M35F24T-F
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT UNIPLR 3SIP datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 15VOUT 100W datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 5W 400MA TO39 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf