Cornell Dubilier Electronics AVES226M16C12T-F
AVES226M16C12T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVES226M16C12T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
AVES226M16C12T-F.pdf
Availability of AVES226M16C12T-F
QUANTITY
AVES226M16C12T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVES226M16C12T-F
Internal Part NumberEIS-AVES226M16C12T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVES
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)16.6 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVES226M16C12T-F
Related LinksAVES226M, AVES226M16C12T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVES226M16C12T-F Details Description
Related parts for AVES226M16C12T-F
CAP CER 91PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 2POS 2.5MM WHITE datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 516 I/O 896FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 942 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf