Cornell Dubilier Electronics AVEZ107M25X16T-F
AVEZ107M25X16T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVEZ107M25X16T-F
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
AVEZ107M25X16T-F.pdf
Availability of AVEZ107M25X16T-F
QUANTITY
AVEZ107M25X16T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVEZ107M25X16T-F
Internal Part NumberEIS-AVEZ107M25X16T-F
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVEZ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current255mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVEZ107M25X16T-F
Related LinksAVEZ107M, AVEZ107M25X16T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVEZ107M25X16T-F Details Description
Related parts for AVEZ107M25X16T-F
TRANS PNP 35V 2A MICROFET2X2 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 0.511 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2K OHM 5% 25W datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 38POS R/A .025 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES 357 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED PMI SNAP-IN YLW PVC FREE datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf