Cornell Dubilier Electronics AVGA336M10C12T-F
AVGA336M10C12T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVGA336M10C12T-F
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
AVGA336M10C12T-F.pdf
Availability of AVGA336M10C12T-F
QUANTITY
AVGA336M10C12T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVGA336M10C12T-F
Internal Part NumberEIS-AVGA336M10C12T-F
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)17.58 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVGA336M10C12T-F
Related LinksAVGA336M, AVGA336M10C12T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVGA336M10C12T-F Details Description
Related parts for AVGA336M10C12T-F
TRANS PREBIAS NPN/PNP SSMINI5 datasheet.pdf
FILTER LINE 10MH 1A VERTICAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 4.22KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 14D OLIVE datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 500 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D4N-2E62 datasheet.pdf
CAP CER 240PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf