Cornell Dubilier Electronics AVGA336M63F24T-F
AVGA336M63F24T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVGA336M63F24T-F
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
AVGA336M63F24T-F.pdf
Availability of AVGA336M63F24T-F
QUANTITY
AVGA336M63F24T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVGA336M63F24T-F
Internal Part NumberEIS-AVGA336M63F24T-F
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.03 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current140mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVGA336M63F24T-F
Related LinksAVGA336M, AVGA336M63F24T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVGA336M63F24T-F Details Description
Related parts for AVGA336M63F24T-F
CONV DC-DC 240W 24VIN 24V SGL datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS M10 5V datasheet.pdf
FILTER SAW 1.57542GHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
COUNTER 6 CHARACTER PANEL MT datasheet.pdf
FIXED IND 9.1NH 140MA 1.8 OHM datasheet.pdf