Artesyn Embedded Technologies AVO100C-48S3V3B-4L
AVO100C-48S3V3B-4L picture photo
Mfg. Part Number
AVO100C-48S3V3B-4L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 100W
Datasheet Download
AVO100C-48S3V3B-4L.pdf
Availability of AVO100C-48S3V3B-4L
QUANTITY
AVO100C-48S3V3B-4L Order Process
Ship out your order
Specifications of AVO100C-48S3V3B-4L
Internal Part NumberEIS-AVO100C-48S3V3B-4L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package56
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAVO100C
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.28" L x 0.90" W x 0.50" H (57.9mm x 22.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92.4%
Power (Watts) - Max99W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVO100C-48S3V3B-4L
Related LinksAVO100C-4, AVO100C-48S3V3B-4L Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AVO100C-48S3V3B-4L Details Description
Related parts for AVO100C-48S3V3B-4L
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 29POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HEADR 26POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CBL RIBN 6COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
MON TRU 21.5" TOUCH OPEN FRAME datasheet.pdf
CABLE 18COND 16AWG SLATE 500' datasheet.pdf
270F 500V 35X35MM 85C 5000H datasheet.pdf