Artesyn Embedded Technologies AVO50-48S12-6L
AVO50-48S12-6L picture photo
Mfg. Part Number
AVO50-48S12-6L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 50W
Datasheet Download
AVO50-48S12-6L.pdf
Availability of AVO50-48S12-6L
QUANTITY
AVO50-48S12-6L Order Process
Ship out your order
Specifications of AVO50-48S12-6L
Internal Part NumberEIS-AVO50-48S12-6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package112
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAVO50
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.2A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.28" L x 0.90" W x 0.35" H (57.9mm x 22.9mm x 8.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVO50-48S12-6L
Related LinksAVO50-4, AVO50-48S12-6L Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AVO50-48S12-6L Details Description
Related parts for AVO50-48S12-6L
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V LFPAK datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.8VOUT 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 21 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
M3 SOCKET ASSY 72P HARD TRAY datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf
DIODE MODULE 1400V 200A 3T0WER datasheet.pdf