Artesyn Embedded Technologies AVO50-48S1V2-4
AVO50-48S1V2-4 picture photo
Mfg. Part Number
AVO50-48S1V2-4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.2V 50W
Datasheet Download
AVO50-48S1V2-4.pdf
Availability of AVO50-48S1V2-4
QUANTITY
AVO50-48S1V2-4 Order Process
Ship out your order
Specifications of AVO50-48S1V2-4
Internal Part NumberEIS-AVO50-48S1V2-4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package112
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAVO50
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.28" L x 0.90" W x 0.35" H (57.9mm x 22.9mm x 8.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max24W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVO50-48S1V2-4
Related LinksAVO50-4, AVO50-48S1V2-4 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AVO50-48S1V2-4 Details Description
Related parts for AVO50-48S1V2-4
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SSOP datasheet.pdf
TRANSFMR AUDIO 3.4KCT 4/8/16 IMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR VIPER17L datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2312 datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 402K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 25W3 RIVETED datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf