Artesyn Embedded Technologies AVO50-48S1V2P-4
AVO50-48S1V2P-4 picture photo
Mfg. Part Number
AVO50-48S1V2P-4
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.2V 50W
Datasheet Download
AVO50-48S1V2P-4.pdf
Availability of AVO50-48S1V2P-4
QUANTITY
AVO50-48S1V2P-4 Order Process
Ship out your order
Specifications of AVO50-48S1V2P-4
Internal Part NumberEIS-AVO50-48S1V2P-4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.28" L x 0.90" W x 0.35" H (57.9mm x 22.9mm x 8.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max24W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVO50-48S1V2P-4
Related LinksAVO50-4, AVO50-48S1V2P-4 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AVO50-48S1V2P-4 Details Description
Related parts for AVO50-48S1V2P-4
CONN BNC JACK STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS MALE CORD #26 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE INDUST 630A 550V BS IEC datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
RES 620 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
Connector Header 9 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf